artykuł nr 1

EWIDENCJA LUDNOŚCI - DOWODY OSOBISTE

Uwaga!
Wniosek o wydanie dowodu osobistego, pobrany ze strony internetowej, należy wydrukować na jednej kartce formatu A4 - dwustronnie, w niezmienionej formie!

DOWÓD OSOBISTY – INFORMACJE OGÓLNE

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Nie zmienił on dotychczasowych funkcji dowodu osobistego - nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają dowód osobisty za dokument podróży (w tym do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego, państw nienależących do Unii Europejskiej niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz państw, które na podstawie jednostronnych decyzji, uznają ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic).

Dodatkowo e-dowód jest bezpiecznym narzędziem, które umożliwia:

  • uwierzytelnienie tożsamości w e-usługach (logowanie do portali administracji publicznej i korzystanie z e-usług);

  • elektroniczne podpisywanie dokumentów;

  • korzystanie z automatycznych bramek granicznych (np. na lotniskach);

  • komunikację obywatela z administracją publiczną, służbą zdrowia oraz podmiotami komercyjnymi.

E-dowód zewnętrznie wygląda podobnie do zwykłego dowodu osobistego. Składa się jednak z dwóch warstw:

  • graficznej - widocznej z zewnątrz;

  • elektronicznej - niewidocznej z zewnątrz.

E-dowód komunikuje się z systemem za pomocą czytnika. Proces przypomina korzystanie z karty płatniczej, przy czym e-dowód musi mieć cały czas kontakt z czytnikiem. Należy przyłożyć albo włożyć e-dowód do czytnika, a następnie wpisać numer CAN.

 

WNIOSEK O WYDANIE DOWODU OSOBISTEGO

Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkujący na jej terytorium, jest obowiązany posiadać dowód osobisty. Obywatel polski zamieszkujący poza granicami kraju ma prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego.

W przypadku utraty obywatelstwa polskiego, posiadacz dowodu osobistego obowiązany jest niezwłocznie zwrócić dowód osobisty do organu dowolnej gminy lub placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Terminy ważności dowodu osobistego:

  • 10 lat – dla osób, które ukończyły 12. rok życia;

  • 5 lat – dla osób, które nie ukończyły 12. roku życia;

  • 12 miesięcy – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców.

Wszystkie dowody osobiste wydane dotychczas w oparciu o poprzednio obowiązujące przepisy, zachowują ważność do czasu upływu terminów w nich zawartych.

Osobą uprawnioną do złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego jest:

  • osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;

  • w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa rodzic, opiekun lub kurator. Złożenie w siedzibie organu gminy wniosku o wydanie dowodu osobistego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga jej obecności przy składaniu wniosku. Wyjątek stanowią osoby, które nie ukończyły 5. roku życia.

Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego pobierane są odciski palców. Odcisków palców nie pobiera się:

  • od osób poniżej 12. roku życia;

  • od osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.

Osoba, która ukończyła 12. rok życia, składa na wniosku o wydanie dowodu osobistego wzór podpisu. Wzór podpisu umieszczony będzie w warstwie graficznej dowodu osobistego.

Mobilna stacja urzędnika:

W przypadku, gdy osoba nie może złożyć wniosku o wydanie dowodu osobistego w organie gminy z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, osoba zawiadamia o tym organ gminy. W takiej sytuacji przyjęcie wniosku odbywa się w miejscu pobytu tej osoby, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich się ona znajduje. Dla Gminy Opatów mobilna stacja urzędnika znajduje się w Urzędzie Miejskim w Kłobucku. Mieszkańcy naszej gminy, którzy chcieliby skorzystać z takiej usługi, powinni skontaktować się telefonicznie z Biurem Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Urzędu Miejskiego w Kłobucku: (34) 310-01-91 lub (34) 310-01-92 i umówić się na wizytę. Wówczas urzędnik podjedzie pod wskazany adres.

W przypadku, gdy złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego w miejscu pobytu osoby okaże się nieuzasadnione, organ odmówi przyjęcia wniosku i pouczy o sposobie i formach złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w organie gminy.

O wydanie dowodu osobistego należy wystąpić:

  • co najmniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego dowodu osobistego;

  • niezwłocznie - w przypadku zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym, zmiany wizerunku twarzy posiadacza albo utraty lub takiego uszkodzenia dowodu osobistego, który utrudnia lub uniemożliwia identyfikację jego posiadacza.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w formie pisemnej.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby do 12. roku życia można złożyć na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Adres skrytki Urzędu Gminy w Opatowie na ePUAP:

/3n076eybm7/SkrytkaESP

Niezbędne dokumenty:

  1. Wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego;

  2. Kolorowa fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, o wymiarach 35 x45 mm, wykonana na jednolitym, jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana na papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek, wykonana nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Osoba z wadą narządu wzroku może załączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, o ile osoba ta przedłoży orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16. roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.

Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny, a osoba ta przedłoży zaświadczenie o przynależności do kościoła lub innego związku wyznaniowego zarejestrowanego w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z właściwymi dla nich przepisami. Osoba może także załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile uprawdopodobni, że taka potrzeba wynika z konsekwencji przebytego leczenia lub zaistniałego wypadku.

W uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została dołączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami, o ile osoba ta posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

W przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności bądź zaświadczenie o przynależności do kościoła lub innego związku wyznaniowego zarejestrowanego w Rzeczypospolitej Polskiej należy okazać przy odbiorze dowodu osobistego, a do wniosku dołączyć odwzorowanie cyfrowe tych dokumentów.

Jeżeli organ gminy stwierdzi niezgodność danych zawartych we wniosku o wydanie dowodu osobistego z danymi w Rejestrze Dowodów Osobistych wówczas może, w celu wyjaśnienia niezgodności żądać od wnioskodawcy skróconego odpisu polskiego aktu urodzenia, w przypadku zawarcia małżeństwa skróconego odpisu polskiego aktu małżeństwa lub orzeczenia sądu, oraz dokumentu poświadczającego obywatelstwo polskie.

TERMIN WYDANIA DOWODU OSOBISTEGO

Dowód osobisty jest wydawany w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony, o czym wnioskodawca zostanie powiadomiony.

ODBIÓR DOWODU OSOBISTEGO

Wydanie dowodu osobistego to czynność materialno-techniczna organu gminy, mająca na celu wystawienie dowodu osobistego na rzecz osoby uprawnionej lub zobowiązanej do jego posiadania oraz przekazanie go tej osobie.

 Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek o wydanie dowodu osobistego. Dowód osobisty osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera rodzic albo opiekun, a dowód osobisty osoby posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbiera osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, rodzic albo kurator. Dowód osobisty może również odebrać rodzic, który nie składał wniosku o wydanie dowodu osobistego.

 Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby, z wyjątkiem osoby, która:

  1. nie ukończyła 5. roku życia;

  2. ukończyła 5. rok życia i nie ukończyła 12. roku życia, jeżeli osoba ta była obecna przy składaniu wniosku w siedzibie organu gminy.

Osoba odbierająca nowy dowód osobisty jest obowiązana przedłożyć dotychczasowy dowód osobisty, o ile nie została zgłoszona jego utrata.

Odbiór dowodu osobistego potwierdza się składając czytelny podpis na formularzu odbioru dowodu osobistego.

Wydanie e-dowodu poszerzone jest o dodatkowe kroki związane z aktywacją certyfikatów i wydaniem kodu PUK (kod PUK służy do odblokowania certyfikatów identyfikacji i uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego w przypadku 3-krotnego błędnego podania kodu PIN).

Przy odbiorze dowodu osobistego wraz z zabezpieczonym dokumentem z kodem PUK, obywatel może zrealizować procedurę nadania osobistych kodów PIN w celu uruchomienia certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia (PIN1-czterocyfrowy) oraz certyfikatu podpisu osobistego (PIN2- sześciocyfrowy). Posiadacz dowodu osobistego może zrezygnować z procedury nadania osobistych kodów PIN przy odbiorze dowodu osobistego. Będzie mógł nadać osobiste kody PIN w każdym czasie po odbiorze dowodu osobistego.

Przy odbiorze dowodu osobistego cudzoziemiec, który nabył obywatelstwo polskie, zwraca dokument potwierdzający legalność jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wydany przez właściwy organ na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, jeżeli taki dokument był cudzoziemcowi wydany i nie został zwrócony po doręczeniu dokumentu potwierdzającego nabycie obywatelstwa polskiego.

Odbioru dowodu osobistego może dokonać pełnomocnik, składając pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności, w przypadku gdy:

  1. wniosek o wydanie dowodu osobistego został złożony w trybie art. 26 ust. 1 ustawy – to jest wniosek o wydanie dowodu osobistego został złożony w miejscu pobytu osoby;

  2. osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego powiadomi organ gminy o niemożności osobistego odebrania dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, która powstała po dniu złożenia tego wniosku.

W przypadku gdy wniosek o wydanie dowodu osobistego został złożony w miejscu pobytu osoby, odbiór dowodu osobistego może również nastąpić w miejscu pobytu tej osoby.

 

ZGŁOSZENIE UTRATY LUB USZKODZENIA DOWODU OSOBISTEGO

Posiadacz dowodu osobistego, którego dowód został utracony lub uszkodzony, zgłasza ten fakt niezwłocznie osobiście w organie dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - dowolnemu konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem. Konsulowi można zgłosić utratę dowodu osobistego również pocztą lub faksem.

Zgłoszenia utraty dowodu osobistego można dokonać również na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, po opatrzeniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym, w organie gminy, który wydał dowód osobisty.

Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego posiadacza dowodu osobistego nieposiadającego zdolności do czynności prawnych lub posiadającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych dokonuje rodzic, opiekun lub kurator.

Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego może dokonać pełnomocnik, składając pełnomocnictwo szczególne do dokonania zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.

Utratę dowodu osobistego można również zgłosić za pośrednictwem usługi elektronicznej dostępnej na stronie: www.obywatel.gov.pl.

Posiadaczowi dowodu osobistego, który dokonał osobistego zgłoszenia organowi gminy lub konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego, wydaje się zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego.

Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż przez 2 miesiące.

 

ZGŁOSZENIE NIEUPRAWNIONEGO WYKORZYSTANIA DANYCH OSOBOWYCH

Posiadacz dowodu osobistego, w przypadku podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania jego danych osobowych, może zgłosić osobiście ten fakt organowi dowolnej gminy w celu unieważnienia posiadanego dowodu osobistego.

 

ZGŁOSZENIE ZAWIESZENIA CERTFIKATÓW W DOWODZIE OSOBISTYM

W przypadku, jeżeli posiadacz dowodu osobistego (e-dowodu) traci chwilowo (czasowo) kontrolę nad dokumentem (na przykład w wyniku zagubienia), ma możliwość zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w jego warstwie elektronicznej.

Zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego dokonuje posiadacz dowodu osobistego mający pełną zdolność do czynności prawnych. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych zgłoszenia dokonuje rodzic, opiekun lub kurator. Zgłoszenia może dokonać także pełnomocnik, składając pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności.

Zgłoszenia zawieszenia certyfikatów można dokonać:

  • osobiście w siedzibie organu dowolnej gminy, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem zgłaszającego;

  • na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym do organu gminy, który wydał dowód osobisty;

  • przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie www.obywatel.gov.pl.

Zawieszenie certyfikatów jest równoznaczne z zawieszeniem ważności e-dowodu. Nie może trwać dłużej niż 14 dni kalendarzowych. Certyfikaty można odwiesić w sposób analogiczny do ich zawieszenia. Jeżeli w tym okresie posiadacz dokumentu lub jego pełnomocnik nie wycofa zawieszenia, po 14 dniach kalendarzowych e-dowód zostanie unieważniony automatycznie z mocy prawa. Posiadacz będzie musiał wtedy wystąpić o nowy dokument.


STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI DOWODU OSOBISTEGO

Stwierdza się nieważność dowodu osobistego wydanego osobie, która we wniosku o jego wydanie podała nieprawdziwe dane. Stwierdzenie nieważności dowodu osobistego następuje w drodze decyzji administracyjnej, która jest ostateczna.


ODMOWA WYDANIA DOWODU OSOBISTEGO

Odmawia się wydania dowodu osobistego, w przypadku gdy:

  • fotografia załączona do wniosku przesłanego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej nie spełnia wymogów, określonych w art. 29 ustawy o dowodach osobistych;

  • lub wnioskodawca złoży wniosek z naruszeniem innych przepisów ustawy.

Odmowa wydania dowodu osobistego następuje w formie decyzji administracyjnej, która posiada rygor natychmiastowej wykonalności.

Odwołanie od decyzji odmawiającej wydania dowodu osobistego należy wnieść do Wojewody Śląskiego w Katowicach w terminie 14 dni od daty jej doręczenia za pośrednictwem organu, który decyzję tę wydał.

Więcej informacji na temat dowodu osobistego można znaleźć na stronach: www.obywatel.gov.pl lub www.e-dowod.gov.pl.

Opłaty: Dowody osobiste są wydawane nieodpłatnie.

Jednostka obsługująca: Urząd Gminy Opatów, pokój nr 2

tel. (34) 319-60-33 wew. 38 lub (34) 319-60-93 wew. 38

Godziny urzędowania:

od poniedziałku do piątku od 730 do 1530

Sposób załatwienia: przyjęcie wniosku o wydanie dowodu osobistego, przekazanie nowego dowodu osobistego wnioskodawcy.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych (Dz. U. z 2021 r., poz. 816 z późn. zm.).

  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 roku w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. z 2021 r., poz. 1865).

  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego (Dz. U. z 2019 r., poz. 400 z późn. zm.).

  4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 z późn. zm.).