artykuł nr 1

PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI

Kogo dotyczy?

Właściciel/współwłaściciele nieruchomości, użytkownik wieczysty, zarząd lub zarządca spółdzielni mieszkaniowej/wspólnoty mieszkaniowej

Wymagane dokumenty:

I etap (wydanie postanowienia):

Pisemny wniosek o zaopiniowanie wstępnego projektu podziału nieruchomości w przedmiocie zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (załącznik nr 1).

Dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (wydruk z Księgi Wieczystej, AWZ, umowa
w formie aktu notarialnego, postanowienie stwierdzające nabycie spadku, w szczególności oświadczenie stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości – załącznik nr 2).

Wypis z rejestru ewidencji gruntów i budynków oraz kopia mapy ewidencyjnej obejmująca nieruchomość podlegającą podziałowi wydane przez Starostę Kłobuckiego.

Wstępny projekt podziału w 2 egz. , jeżeli jest tylko jedna strona postępowania (jeżeli stron jest kilka - odpowiednio więcej) opracowany na kopii mapy zasadniczej, a w przypadku jej braku na kopii mapy ewidencyjnej, uzupełniony w razie potrzeby niezbędnymi dla podziału elementami zagospodarowania terenu (z wyjątkiem podziałów, dokonywanych niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Pozwolenie na podział nieruchomości wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków – 
w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.

Pełnomocnictwo - w przypadku, gdy wnioskodawca jest reprezentowany przez inną osobę.

Jeżeli przedmiotem podziału jest nieruchomość zabudowana, a proponowany jej podział powoduje także podział budynku I etapie postępowania należy dostarczyć opinię osoby uprawnionej stwierdzającą, że granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu przebiegają wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzone są przez ściany oddzielenia przeciwpożarowego usytuowane na całej wysokości budynku od fundamentu do przekrycia dachu. W budynkach, w których nie ma ścian oddzielenia przeciwpożarowego, granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn, które tworzone są przez ściany usytuowane na całej wysokości budynku od fundamentów do przekrycia dachu, wyraźnie dzielące budynek na dwie odrębnie wykorzystywane części, które mają własne wejścia i są wyposażone w odrębne instalacje. Odcinek granicy wewnątrz budynku przedstawia się na rzutach poszczególnych kondygnacji budynku.

II etap (wydanie decyzji) – po uzyskaniu pozytywnej opinii o zgodności proponowanego podziału
z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku podziału   z art. 95 uogn - niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:

Pisemny wniosek o wydanie decyzji (załącznik nr 3)

Protokół z przyjęcia granic nieruchomości – potwierdzona przez geodetę zgodność  z oryginałem

Wykaz zmian gruntowych.

Wykaz synchronizacyjny, jeśli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż 
w księdze wieczystej.

Mapa z projektem podziału w 4 egz., jeżeli jest tylko jedna strona postępowania (jeżeli stron jest kilka - odpowiednio więcej); jeżeli działka gruntu w wyniku podziału przechodzi z mocy prawa na własność gminy lub powiatu – dodatkowo 1 egz. więcej

W/w dokumenty powinny być potwierdzone przyjęciem do państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego – protokół z przyjęcia do zasobu.

Sposób załatwienia sprawy:

Wydanie decyzji administracyjnej, poprzedzone wydaniem postanowienia w przedmiocie zgodności wstępnego projektu podziału z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego -jeśli dotyczy.

Termin i sposób załatwienia sprawy:

Zgodnie z art. 35 i 36 Kpa pod warunkiem złożenia kompletnych dokumentów.

Opłaty:

Postępowanie nie podlega opłatom.

Tryb odwoławczy:

I etap – od postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie składane za pośrednictwem Wójta Gminy Opatów w terminie 7 dni
od dnia doręczenia postanowienia.

II etap - od decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie składane za pośrednictwem Wójta Gminy Opatów w terminie 14 dni
od dnia doręczenia decyzji.

Strona/y w trakcie biegu terminu do wniesienia zażalenia lub odwołania, może zrzec się prawa do wniesienia zażalenia/odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. W tym celu należy złożyć wniosek o zrzeczenie się prawa do zażalenia (załącznik nr 4)/ wniosek o zrzeczenie się prawa do odwołania (załącznik nr 5). Z dniem doręczenia powyższego wniosku organowi administracji publicznej przez ostatnią ze stron postępowania postanowienie/decyzja staje się ostateczna.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (uogn)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 roku w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. Nr 268, poz. 2663)

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Kpa)

Inne informacje:

Podział nieruchomości polegający na wydzieleniu wchodzących w jej skład działek gruntu, odrębnie oznaczonych w katastrze nieruchomości, nie wymaga wydania decyzji zatwierdzającej podział.

Ostateczna decyzja zatwierdzająca podział stanowi podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej oraz w katastrze nieruchomości.

Podziału dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny.

We wniosku należy wskazać podstawę prawną i cel podziału.

 Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych.

Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Dostęp do drogi publicznej należy w pierwszej kolejności zapewnić przez zaprojektowanie drogi wewnętrznej. Dopiero, gdy nie ma takiej możliwości należy zaproponować sposób zapewnienia dostępu projektowanych do wydzielenia działek gruntu do drogi publicznej – np. służebność. W takim przypadku wstępny projekt podziału nieruchomości powinien zawierać przedstawioną w formie graficznej w kolorze czerwonym lub w formie opisowej propozycję sposobu zapewnienia dostępu projektowanych do wydzielenia działek gruntu do drogi publicznej, która nie jest wiążąca przy zawieraniu umowy cywilno-prawnej.

Jeżeli zapewnienie dostępu do drogi publicznej ma polegać na ustanowieniu służebności,
w decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości zamieszcza się warunek, że przy zbywaniu działek wydzielonych w wyniku podziału zostaną one ustanowione.

Podziału nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny pod warunkiem, że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości, dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami lub będzie stanowiła drogę wewnętrzną.

W sytuacji, o której mowa w pkt 8 w decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości określa się termin na przeniesienie praw do wydzielonych działek gruntu, który nie może być dłuższy niż 6 m-cy od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna. Przepisu nie stosuje się w przypadku podziałów nieruchomości niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wskazane jest podanie we wniosku nr-u telefonu kontaktowego wnioskodawcy.

Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości wzrośnie jej wartość, Wójt Gminy Opatów może ustalić opłatę adiacencką  w wysokości 30% różnicy wartości nieruchomości przed podziałem i po podziale
(nie dotyczy podziałów z art. 95 uogn).

 Miejsce załatwienia sprawy:

Urząd Gminy Opatów, tel. 34 319 60 33 lub  34 319 60 93

ul.T. Kościuszki 27, 42-152 Opatów

pon.-piąt. 7.30-15.30

 Szczegółowych informacji udziela:

insp. Anna Olczyk, tel. 34 319 60 33 wew. 44, e-mail: aolczyk@opatow.gmina.pl, pok. nr 17